Skip to content

234 Bentley Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jul 28, 1995

Property Information

Block1917
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
33%
Improvement Value:$174,700
67%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,191+6.7%
2024$8,614+1.2%
2023$8,510-3.3%
2022$8,797+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 2965, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1973