Skip to content

14 Bentley Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1925

Last Sale Price
$315,200
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block1917
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
28%
Improvement Value:$105,400
72%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,177+25.2%
2024$4,135+1.2%
2023$4,085-3.3%
2022$4,223+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,200
Sq Ft1,612DeedBook 6500, Page 1710Recorded9/20/2022

Property Sale

SaleMulti
$208,000
DeedBook 5665, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$182,900
DeedBook 5343, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1925