Skip to content

1201-1255 Klockner RdTrenton, NJ 08619

Built 1965
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2005

Property Information

Block1921
Lot119
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description2SF-156F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage13,664
Acreage15.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,340,000
25%
Improvement Value:$7,026,700
75%
Total Assessment$9,366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$330,083+6.7%
2024$309,382+1.2%
2023$305,635-3.3%
2022$315,939+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965