Skip to content

22 Hobbs Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$338,500
Last Sale Date
Jun 15, 2005

Property Information

Block1921
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
28%
Improvement Value:$226,900
72%
Total Assessment$314,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,094+6.7%
2024$10,398+1.2%
2023$10,272-3.3%
2022$10,618+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$338,500
DeedBook 5109, Page 160

Property Sale

SaleMulti
$94,900
DeedBook 2297, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1985