Skip to content

28 Hobbs Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$86,900
Last Sale Date
Aug 13, 1985

Property Information

Block1921
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
36%
Improvement Value:$154,800
64%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,521+6.7%
2024$7,987+1.2%
2023$7,890-3.3%
2022$8,156+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$86,900
DeedBook 2303, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1985