Skip to content

490 Cypress La

Trenton, NJ 08619

Built 2021

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block1921
Lot5.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,132
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
20%
Improvement Value:$313,400
80%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,881+6.7%
2024$13,011+1.2%
2023$12,853+373.4%
2022$2,715+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,132DeedBook 6439, Page 1025Recorded4/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft2,132DeedBook 6420, Page 1342Recorded11/9/2020

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5549, Page 200