Skip to content

6 Angelique Ct

Trenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Oct 15, 1985

Property Information

Block1921
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
32%
Improvement Value:$183,500
68%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,522+6.7%
2024$8,925+1.2%
2023$8,817-3.3%
2022$9,114+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 2312, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1985