Skip to content

6 Coronet Ct

Trenton, NJ 08619

Built 1970

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block1925
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
29%
Improvement Value:$209,100
71%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,346+6.7%
2024$9,698+1.2%
2023$9,580+6.5%
2022$8,993+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 4636, Page 11

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2318, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1970