Skip to content

100 Gary DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block1931
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
34%
Improvement Value:$158,500
66%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,461+6.7%
2024$7,931+1.2%
2023$7,834+6.5%
2022$7,354+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,460DeedBook 6456, Page 330Recorded9/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4230, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 2598, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1960