Skip to content

19 Evergreen La

Trenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block1935
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
30%
Improvement Value:$188,600
70%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508+6.7%
2024$8,911+14.6%
2023$7,776+6.5%
2022$7,299+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,696DeedBook 6497, Page 1995Recorded8/26/2022

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,696DeedBook 6405, Page 1472Recorded6/11/2020

Property Sale

SaleMulti
$247,000
DeedBook 6134, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1964