Skip to content

6 Evergreen LaTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 18, 1999

Property Information

Block1936
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
34%
Improvement Value:$157,700
66%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,433+6.7%
2024$7,904+1.2%
2023$7,808+6.5%
2022$7,330+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3614, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1960