Skip to content

5 Desiree DriveTrenton, NJ 08690

Built 1992

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Dec 18, 1992

Property Information

Block1941
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,742
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
25%
Improvement Value:$319,900
75%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,829+6.8%
2024$13,884+1.2%
2023$13,712+6.7%
2022$12,857+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 2657, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1992