Skip to content

217 Sparrow DrTrenton, NJ 08690

Built 2011

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block1945.01
Lot109
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionABBOTT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
31%
Improvement Value:$153,800
69%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,851+6.7%
2024$7,359+1.2%
2023$7,270+6.5%
2022$6,824+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 6259, Page 1775Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6259, Page 1775

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$250,400
DeedBook 6034, Page 481