Skip to content

230 Sparrow DrTrenton, NJ 08690

Built 2011

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block1945.01
Lot133
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionPEARSON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,309
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,900
23%
Improvement Value:$236,800
77%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,843+6.7%
2024$10,163+3.8%
2023$9,790+6.7%
2022$9,175+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,309DeedBook 6550, Page 1021Recorded3/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$319,880
DeedBook 6056, Page 122