Skip to content

25 Dove CtTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 19, 2014

Property Information

Block1945.01
Lot156
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionPEARSON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,773
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,900
29%
Improvement Value:$177,400
71%
Total Assessment$248,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,750+6.7%
2024$8,201+1.2%
2023$8,102+6.5%
2022$7,605+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,773DeedBook 6193, Page 1791Recorded5/27/2014

Property Sale

Sale
$292,470
DeedBook 5899, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 2005