Skip to content

8 Dove CtTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block1945.01
Lot178
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionCROSSWICK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
28%
Improvement Value:$175,100
72%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,613+6.7%
2024$8,073+1.2%
2023$7,975+6.5%
2022$7,486+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6331, Page 340

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,538DeedBook 6331, Page 340Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$279,990
DeedBook 5781, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 2005