Skip to content

164 Sparrow DrTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$303,390
Last Sale Date
Aug 29, 2007

Property Information

Block1945.01
Lot187
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionWATSON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
28%
Improvement Value:$183,500
72%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,926+6.7%
2024$8,367+1.2%
2023$8,265+6.5%
2022$7,759+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$303,390
DeedBook 5711, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 2005