Skip to content

150 Sparrow DrTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$337,345
Last Sale Date
Jun 28, 2007

Property Information

Block1945.01
Lot194
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionCROSSWICKS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,045
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
25%
Improvement Value:$211,500
75%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,895+6.7%
2024$9,275+1.2%
2023$9,163+6.5%
2022$8,601+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$337,345
DeedBook 5667, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 2005