Skip to content

19 Falcon CtTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2008

Property Information

Block1945.01
Lot222
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionCROSSWICK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
29%
Improvement Value:$166,900
71%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,324+6.7%
2024$7,802+1.2%
2023$7,707+6.5%
2022$7,235+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$313,320
DeedBook 5347, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 2005