Skip to content

41 Falcon CtTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block1945.01
Lot233
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionPEARSON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
23%
Improvement Value:$242,200
77%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,016+6.7%
2024$10,325+1.2%
2023$10,200+6.5%
2022$9,575+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,773DeedBook 6227, Page 918Recorded9/1/2015

Property Sale

Sale
$419,940
DeedBook 5408, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 2005