Skip to content

24 Falcon CtTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$325,900
Last Sale Date
Aug 12, 2006

Property Information

Block1945.01
Lot244
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionCROSSWICK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
25%
Improvement Value:$202,700
75%
Total Assessment$272,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,585+6.7%
2024$8,984+1.2%
2023$8,875+6.5%
2022$8,331+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,900
DeedBook 5467, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 2005