Skip to content

45 Sparrow DrTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$341,135
Last Sale Date
Jul 26, 2005

Property Information

Block1945.01
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionWATSON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,195
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
23%
Improvement Value:$229,300
77%
Total Assessment$296,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,202+6.9%
2024$9,547-1.4%
2023$9,678+6.5%
2022$9,085+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$341,135
DeedBook 5128, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 2005