Skip to content

68 Sparrow DrTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2011

Property Information

Block1945.01
Lot259
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionPEARSON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,749
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
27%
Improvement Value:$190,400
73%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,191+6.7%
2024$8,614+1.2%
2023$8,510+6.5%
2022$7,988+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,383
DeedBook 5221, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 2005