Skip to content

48 Sparrow DrTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$258,500
Last Sale Date
Sep 6, 2018

Property Information

Block1945.01
Lot265
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionABBOTT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
32%
Improvement Value:$147,300
68%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,633+6.7%
2024$7,154+1.2%
2023$7,068+6.5%
2022$6,634+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$258,500

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 6343, Page 300Recorded10/1/2018

Property Sale

Sale
$269,990
DeedBook 5197, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 2005