Skip to content

143 Sparrow DrTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block1945.01
Lot73
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionPEARSON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,749
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
26%
Improvement Value:$190,300
74%
Total Assessment$257,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,078+6.7%
2024$8,509+1.2%
2023$8,405+6.5%
2022$7,890+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$319,900

From:

To:

Sq Ft1,749DeedBook 6266, Page 1674Recorded11/1/2016

Property Sale

Sale
$330,230
DeedBook 5606, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 2005