Skip to content

171 Sparrow DrTrenton, NJ 08690

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2024

Property Information

Block1945.01
Lot87
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionWATSON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
27%
Improvement Value:$182,400
73%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,757+6.7%
2024$8,208+1.2%
2023$8,109+6.5%
2022$7,612+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6561, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 6131, Page 579