Skip to content

11 Sparrow DrTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block1945.01
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionPEARSON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,749
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
27%
Improvement Value:$189,600
73%
Total Assessment$261,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,951+6.9%
2024$8,374+1.3%
2023$8,270+6.7%
2022$7,747+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,749DeedBook 6299, Page 427Recorded9/8/2017

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5684, Page 192

Property Sale

Sale
$305,240
DeedBook 5089, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 2005