Skip to content

183 Sparrow DrTrenton, NJ 08690

Built 2011

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block1945.01
Lot93
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionPEARSON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,749
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
27%
Improvement Value:$190,300
73%
Total Assessment$261,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,969+6.9%
2024$8,391+1.3%
2023$8,286+3.4%
2022$8,013+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,749DeedBook 6371, Page 479Recorded6/20/2019

Property Sale

Sale
$327,330
DeedBook 6109, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 2011