Skip to content

195 Sparrow DrTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 9, 2018

Property Information

Block1945.01
Lot99
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class37
DescriptionCROSSWICK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,045
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
22%
Improvement Value:$248,300
78%
Total Assessment$317,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,196+6.7%
2024$10,494+1.2%
2023$10,367+6.5%
2022$9,731+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,045DeedBook 6335, Page 1416Recorded8/1/2018

Property Sale

Sale
$366,500
DeedBook 6076, Page 557

Property Sale

Sale
$383,390
DeedBook 5760, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 2005