Skip to content

1240 State Hwy 33Trenton, NJ 08690

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Dec 21, 2012

Property Information

Block1946
Lot4.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class---
DescriptionPANERA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage14,924
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$726,000
45%
Improvement Value:$889,300
55%
Total Assessment$1,615,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,923+6.7%
2024$53,353+1.2%
2023$52,707+6.5%
2022$49,477+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$3,000,000
DeedBook 6163, Page 1660

Property Built

Built

Year Built: 1970