Skip to content

57 Jarvie DrTrenton, NJ 08690

Built 1951

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block1948
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,349
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
41%
Improvement Value:$118,800
59%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,041+6.7%
2024$6,599+1.2%
2023$6,519+6.5%
2022$6,120+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,349DeedBook 6269, Page 894Recorded11/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1951