Skip to content

1810 State Hwy 33 - 106Trenton, NJ 08690

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block1952
Lot40.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class10
DescriptionCOMM. CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
35%
Improvement Value:$82,400
65%
Total Assessment$126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,458+6.7%
2024$4,178+1.2%
2023$4,128+6.5%
2022$3,875+2.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 6488, Page 1709Recorded6/16/2022

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 6183, Page 1351Recorded12/3/2013

Property Sale

Sale
$2,190,000
DeedBook 5327, Page 124

Property Sale

Sale
$1,325,000
DeedBook 3669, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1989