Skip to content

20 Downing RdTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block1955
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
41%
Improvement Value:$121,900
59%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,002+6.9%
2024$6,548+1.3%
2023$6,465+6.8%
2022$6,054+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,348DeedBook 6549, Page 783Recorded2/21/2024

Property Built

Built

Year Built: 1952