Skip to content

23 Endicott RdTrenton, NJ 08690

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block1956
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,200
37%
Improvement Value:$143,700
63%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,066+6.7%
2024$7,561+1.2%
2023$7,469+6.5%
2022$7,011+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$286,300
DeedBook 5019, Page 166

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4141, Page 152

Property Sale

SaleMulti
$98,900
DeedBook 2360, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1954