Skip to content

9 Ithaca CtTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 14, 2006

Property Information

Block1956
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,200
41%
Improvement Value:$123,900
59%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,369+6.7%
2024$6,907+1.2%
2023$6,823+6.5%
2022$6,405+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 5447, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 4282, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3779, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1952