Skip to content

2271 State Hwy 33 - 105

Trenton, NJ 08690

Built 1995
Other Exempt

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block1961
Lot186.09
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class10
Description864 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
23%
Improvement Value:$115,900
77%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$4,610+2.3%
2021$4,507+0.6%
2020$4,482+2.6%
2019$4,368+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$457,380
DeedBook 5707, Page 183

Property Sale

Sale
$306,175
DeedBook 3219, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1995