Skip to content

2271 State Hwy 33 - 110(Block 1961 Lot 186.21)Trenton, NJ 08690

Built 1995
Commercial

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block1961
Lot186.21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class10
Description1008 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
23%
Improvement Value:$135,200
77%
Total Assessment$175,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,185+6.7%
2024$5,797+1.2%
2023$5,727+6.5%
2022$5,376+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$351,000
DeedBook 6473, Page 1530Recorded1/31/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6129, Page 685

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4506, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$251,187
DeedBook 2834, Page 130