Skip to content

2273 State Hwy 33 - 205

Trenton, NJ 08690

Built 1994
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block1961
Lot186.28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class10
Description532 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
23%
Improvement Value:$71,300
77%
Total Assessment$92,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,263+6.7%
2024$3,059+1.2%
2023$3,022+6.5%
2022$2,836+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6485, Page 1425

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 4482, Page 219

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3056, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1994