Skip to content

2279 State Hwy 33 - 513Trenton, NJ 08690

Built 2001
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block1961
Lot186.84
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class10
Description1624 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
23%
Improvement Value:$217,800
77%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+6.7%
2024$9,341+1.2%
2023$9,228+6.5%
2022$8,662+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6497, Page 540Recorded8/24/2022

Property Sale

Sale
$265,912
DeedBook 4275, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 2001