Skip to content

2279 State Hwy 33 - 514Trenton, NJ 08690

Built 2001
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2006

Property Information

Block1961
Lot186.85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class10
Description1664 SQ FT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
23%
Improvement Value:$223,200
77%
Total Assessment$289,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,213+6.7%
2024$9,572+1.2%
2023$9,456+6.5%
2022$8,877+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$226,596
DeedBook 4487, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 2001