Skip to content

2297 St Hwy 33 - 906Trenton, NJ 08690

Built 2012
Commercial

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block1961
Lot187.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page154

Building Details

Building Class10
Description2,337 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
24%
Improvement Value:$302,700
76%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,382+6.7%
2024$54,721+1.2%
2023$54,058+6.5%
2022$50,745+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 6555, Page 1550Recorded5/3/2024

Property Sale

SaleMulti
$1,700,000
DeedBook 6277, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 2012