Skip to content

11 Cardigan RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Aug 31, 2004

Property Information

Block1965
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
38%
Improvement Value:$140,000
63%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,894+6.7%
2024$7,399+1.2%
2023$7,309+6.5%
2022$6,861+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$272,000
DeedBook 4882, Page 170

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 2431, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1960