Skip to content

29 Thoreau RdTrenton, NJ 08690

Built 1957

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 9, 1989

Property Information

Block1969
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,900
37%
Improvement Value:$143,600
63%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,052+6.7%
2024$7,547+1.2%
2023$7,456+6.5%
2022$6,999+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2490, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1957