Skip to content

51 Mark Twain DrTrenton, NJ 08690

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 1990

Property Information

Block1970
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
32%
Improvement Value:$176,900
68%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,169+6.7%
2024$8,594-0.7%
2023$8,657+6.5%
2022$8,126+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958