Skip to content

19 Sycamore WayTrenton, NJ 08690

Built 1963

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 20, 2004

Property Information

Block1971
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
35%
Improvement Value:$151,200
65%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,253+6.7%
2024$7,736+1.2%
2023$7,642+6.5%
2022$7,174+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4760, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1963