Skip to content

1972 Ydv-Ham Sq RdTrenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 19, 2002

Property Information

Block1975
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,693
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
22%
Improvement Value:$302,400
78%
Total Assessment$389,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,719+6.7%
2024$12,859+1.2%
2023$12,703+6.5%
2022$11,924+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 4330, Page 59

Property Sale

SaleMulti
$208,000
DeedBook 3135, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1978