Skip to content

33 Walt Whitman WayTrenton, NJ 08690

Built 1963

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block1979
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,166
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
32%
Improvement Value:$182,500
68%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,391+6.7%
2024$8,803+14.9%
2023$7,662+6.5%
2022$7,192+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,166DeedBook 6450, Page 541Recorded7/29/2021

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 6137, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1963