Skip to content

9 Robert Frost DrTrenton, NJ 08690

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2021

Property Information

Block1979
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,400
35%
Improvement Value:$149,400
65%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,133+6.7%
2024$7,623+1.2%
2023$7,531+6.5%
2022$7,069+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 3462, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1963