Skip to content

1078 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1982

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Apr 26, 1991

Property Information

Block1980
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
30%
Improvement Value:$219,600
70%
Total Assessment$314,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,072+6.7%
2024$10,378+1.2%
2023$10,252+6.5%
2022$9,624+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook 2567, Page 745

Property Sale

SaleMulti
$202,500
DeedBook 2390, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1982