Skip to content

26 Shell Flower LaTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block1991
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,143
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
42%
Improvement Value:$131,100
58%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,947+10.2%
2024$7,214+1.2%
2023$7,126+6.5%
2022$6,690+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,143DeedBook 6540, Page 274Recorded11/6/2023

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 5998, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 3470, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1962